Σάββατο 7 Δεκεμβρίου 2013

ΑΕΚ - Λαύριο 80-68

Η ΑΕΚ τα βρήκε σκούρα απέναντι στο πολύ μαχητικό Λαύριο, όμως πατώντας γκάζι στην τελευταία περίοδο κατάφερε να ξεφύγει, κάνοντας το 8 στα 8 και μένοντας μόνη, πρώτη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και αήττητη.

Η ομάδα της πόλης μας μπήκε καλά στο ματς, δημιουργώντας μια μικρή διαφορά 6 πόντων (8-14) στα πρώτα λεπτά, με την ΑΕΚ όμως να αντιδρά γρήγορα, ισοφαρίζοντας  με καλάθι και φάουλ του Πολυτάρχου στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου(21-21). Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τους Καράμπουλα, Νίκολιτς και Γκιζόγιαννη, από πλευράς ΑΕΚ, και Μανούσο, Σακκελαρίου και Γιαννακόπουλο, από πλευράς Λαυρίου, να είναι οι κορυφαίοι του αγώνα.

Στο 4ο δεκάλεπτο, όμως, οι γηπεδούχοι με ένα σερί 13-1 πέντε λεπτά(35') πριν το τελευταίο σφύριγμα πήραν, για πρώτη φορά στο ματς, διαφορά 15 πόντων (76-61), διαμορφώνοντας το τελικό 80-68, και συνεχίζοντας αήττητη στο πρωτάθλημα της Α2 ανδρών.

Facebook Page: --- > Basket Lavrio Fan < ---

Διαιτητές: Θεονάς - Σκούτας - Παπαφωτίου

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 36-35, 57-55, 80-68.

ΑΕΚ (Ζιάγκος): Παπαντωνάκος, Φαλέκας 11 (1), Καράμπουλας 17 (3), Πολυτάρχου 13 (1), Τσιότρας 4, Νίκολιτς 15 (3), Γκιζόγιαννης 15 (1), Δρόσος, Τσιάκος 2, Δέσπος 3.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κακιούζης 4, Μουμπάρακ 2, Τσίρος 5 (1), Μανούσος 15, Σακκελαρίου 12, Γιαννακόπουλος 17 (2), Περάκης, Βανδώρος, Ψωμαδέρης 8 (2), Χατζόπουλος 5 (1).