Τετάρτη 24 Σεπτεμβρίου 2014

Γ.Σ. Λαυρίου - Κόροιβος Αμαλιάδας 62-76

Η ομάδα της πόλης μας δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση στον σημερινό αγώνα με τον Κόροιβο, αφού δέχτηκε την ήττα με σκορ 62-76.

Το Λαύριο άρχισε καλά το ματς και προηγήθηκε 17-15 στο 10', δείχνοντας αξιόλογα δείγματα σε επίθεση και άμυνα. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Κόροιβος ξεκίνησε την αντεπίθεση του και πήρε το προβάδισμα, με τον Γ.Σ. Λαυρίου να βρίσκεται σε απόσταση βολής (34-38 στο 20′).

Με το έναυσμα του 3ου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους, και ενώ το Λαύριο ανταποκρίθηκε καλά στο αμυντικό κομμάτι, αντιμετώπισε πρόβλημα στην επίθεση, οπού και μέτρησε μόλις 2/21 τρίποντα, χάνοντας έτσι την επαφή στο σκορ, είδε την διαφορά να ξεπερνάει τους 20 πόντους.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη έκαναν την ύστατη προσπάθεια να γυρίσουν στο ματς. Παίζοντας καλές παγίδες και πρέσινγκ σε όλο το γήπεδο, η διαφορά μειώθηκε αρκετά, όμως ο χρόνος στέρευε.

Η ομάδα του Λαυρίου πλέον στρέφει το ενδιαφέρον της στο πρωτάθλημα και την εξασφάλιση της παραμονής της στην Α2 Εθνική Κατηγορία Ανδρών, με την πρώτη μάχη να ξεκινάει στις 11/10 στο Κλειστό Γυμναστήριο του Λαυρίου οπού υποδεχόμαστε τον δυνατό και ανανεωμένο Εθνικό Πειραιά.

ΛΑΥΡΙΟ - ΚΟΡΟΙΒΟΣ 62-76

Διαιτητές: Δεσλής-Φακίτσας-Παντελίδης

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 34-38, 46-62, 62-76

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Μπένος 4, Μπρόζος 14, Χασάπης, Τσίρος, Μουρίκης 2, Σακελλαρίου 14, Γιαννακόπουλος 14 (1), Κεσκινίδης, Περράκης 6 (1), Δανάς 6, Ψωμαδέρης 2, Παγώνης.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Μαρκόπουλος): Μάτζετ 16 (3/3τρ.), Λόουερι 16, Γιαννακίδης 9 (3), Αγγελόπουλος 13 (1), Φουρνόδαυλος, Αρχιμανδρίτης, Κανονίδης 8, Φιλιππάκος 4, Γκάρετ 9, Γαλιώτος 1, Μπατής.