Σάββατο 13 Δεκεμβρίου 2014

Γ.Σ. Λαυρίου - Ερμής Λαγκαδά 69-65

Πήρε το θρίλερ το Λαύριο !!!

Σε ένα ματς που δεν προβλεπόταν να καταλήξει έτσι, οι δύο ομάδες, Λαύριο και Ερμής, πρόσφεραν έναν όμορφο αγώνα, ο οποίος κρίθηκε στην παράταση. Το Λαύριο, σαφώς επηρεασμένο από την διακοπή της προηγούμενης εβδομάδας, έδωσε αρκετά περιθώρια στο παιχνίδι του Ερμή.

Σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ, με το προβάδισμα να αλλάζει συνέχεια χέρια. Αν και στο πρώτο δεκάλεπτο το Λαύριο έδειχνε να έχει τον πρώτο λόγο (22-18 στο 10′), οι φιλοξενούμενοι φαίνονταν πως δεν θα παραιτηθούν εύκολα, με τον Ερμή να μην αφήνει τους γηπεδούχους να ξεφύγουν, μιας και κάθε φορά που οι Λαυριώτες δημιουργούσαν μια μικρή διαφορά 4-5 πόντων, οι παίκτες του Ερμή έβρισκαν τον τρόπο να πλησιάσουν και σε κάποιες περιπτώσεις να περάσουν μπροστά.

Οι δυο ομάδες, λοιπόν, μη μπορώντας να λύσουν τις διαφορές τους στην κανονική διάρκεια του αγώνα, οδηγήθηκαν στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο το Λαύριο έδειξε πως έχει την απαιτούμενη εμπειρία και τα απαραίτητα ψυχικά και σωματικά αποθέματα, με τον Σακελλαρίου, 45,9 δεύτερα πριν την λήξη, να πετυχαίνει τρίποντο, κάνοντας το 62-57.

Ο Λαγκαδάς δεν τα παράτησε και με τρίποντο του Μανούσου ξαναπλησίασε όμως το Λαύριο ήταν πιο ψύχραιμο και πήρε το ροζ φύλλο, συμπληρώνοντας την πέμπτη σερί νίκη του.

Γ.Σ. Λαυρίου - Ερμής Λαγκαδά 69-65 (53-53 κ.α.)