Σάββατο 19 Ιανουαρίου 2013

Ήττα στην 2η παράταση...

Μόνο θεαματικό μπορεί να χαρακτηριστεί ένα τέτοιο ματς. Η ομάδας μπορεί να μην πήρε την νίκη όμως έδειξε πως δεν παραιτείτε εύκολα. Στο ξεκίνημα του αγώνα οι Ίκαροι μπήκαν δυνατά και  πήραν κεφάλι στο σκορ. Όμως το Λαύριο δεν τους άφησε να ξεφύγουν, και με καλές επιλογές στην επίθεση κατάφεραν να βγουν μπροστά. Όλο το ματς κύλησε έτσι, με το Λαύριο μπροστά και τους Σερραίους σε απόσταση βολής. Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πιάσουν στο σκορ το Λαύριο στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση με 67-67. Στο πεντάλεπτο οι Λαυριώτες ξέφυγαν με 2 διαδοχικά τρίποντα των Τσίρο και Πασχάλη, όμως οι Ίκαροι πάντα έβρισκαν τον τρόπο να ισοφαρίσουν. Έτσι οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στην 2η παράταση με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν το ματς στις λεπτομέρειες (87-89). Κορυφαίος για τους Ίκαρους ήταν ο Συμεωνίδης με 32 πόντους. Από το συγκρότημα του Χρίστου Σερέλη, ο οποίος δεν είχε στην διάθεση του τους Περράκη και Κακιούζη, ξεχώρισε για ακόμα μια φορά ο Γιαννακόπουλος που σκόραρε 27 πόντους με 2 τρίποντα και ο Πασχάλης ο οποίος δείχνει να έχει βρει ρυθμό κάνοντας την δεύτερη συνεχόμενη καλή εμφάνιση σκοράροντας 18 πόντους(3 τρίπ.) και μαζεύοντας 11 ριμπάουντ.

Λαύριο - Ίκαροι Σερρών 87-89 (67-67κ.α.)