Σάββατο 14 Δεκεμβρίου 2013

Γ.Σ. Λαυρίου - Ο.Φ.Η. 68-66

Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα της πόλης μας, που επικράτησε του Ο.Φ.Η. 68-66, στην 9η στροφή του πρωταθλήματος της Α2.

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες να αλληλοεξουδετερώνονται με την διαφορά να μην ξεπερνά τους 2-4 πόντους (20-20 στο 10'). Στο 2ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα, με το Λαύριο να βρίσκετε, 4'50'' πριν το ημίχρονο, 12 πόντους πίσω (22-34). Οι παίκτες του Χρίστου Σερέλη όμως, αντέδρασαν γρήγορα, ανατρέποντας την κατάσταση, με τις 2 ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 38-36.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους γηπεδούχους να χτίζουν σιγά-σιγά μια μικρή διαφορά(60-55 στο 35'). Οι Κρητικοί στην ύστατη προσπάθεια τους, κατάφεραν να μειώσουν και να ισοφαρίσουν το ματς, 66-66 13,5'' πριν το τελευταίο σφύριγμα, με τον Σάκη Γιαννακόπουλο όμως να παίρνει την ευθύνη της τελευταίας επίθεσης ευστοχώντας σε ένα εξαιρετικό σουτ, αφήνοντας 3'' στον Ο.Φ.Η.. Στην επαναφορά ο Πλιούκας αστόχησε, με τον πίνακα του σκορ να δείχνει, στο τέλος, 68-66 υπέρ του Λαυρίου.

Λαύριο - ΟΦΗ 68-66

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-20, 38-36, 56-52, 68-66

Διαιτητές: Παναγιώτου-Αναστόπουλος Α-Δαρλαμήτσος

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κακιούζης 10, Μουμπάρακ 4, Τσίρος, Μανούσος 2, Σακελλαρίου 12 (1), Γιαννακόπουλος 20 (1), Περράκης 7 (1), Βανδώρος, Ψωμαδέρης 13 (2), Χατζόπουλος.

ΟΦΗ (Τακιανός): Βαγενάς 13 (2), Μάρτζος 6 (2), Ραζής 12 (1), Τραϊανός 3 (1), Δεληγιώργης 6, Τζόρτζεβιτς 9, Πλιούκας 17 (5/8 τρ.), Καραγκιολίδης, Σταθάκης.