Σάββατο 20 Δεκεμβρίου 2014

Αετός - Γ.Σ. Λαυρίου 90-79

Δεν τα κατάφερε σήμερα η ομάδα του Λαυρίου, αντιμετωπίζοντας τον πάντα δυνατό στην έδρα του, Αετό, και ηττήθηκε με σκορ 90-79, στον εξ' αναβολής αγώνας της 9ης αγωνιστικής της Α2.

Το Λαύριο ξεκίνησε καλύτερα το ματς, παίρνοντας προβάδισμα 5 πόντων από τα 5 κι' όλας πρώτα λεπτά, με την διαφορά να αυξάνετε στους 8 λίγα λεπτά πριν την λήξη της πρώτης περιόδου (15-23 στο 9:10΄΄). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έκαναν την επίθεση τους, ισοφαρίζοντας αρχικά 24-24 στο 14′, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για το ημίχρονο προηγούμενοι στο σκορ (36-32 στο 20′).

Στην επανάληψη ο Αετός έδειξε πως έχει τον έλεγχο, δημιουργώντας μια διαφορά ασφαλείας. Οι παίκτες του Λαυρίου, όμως έδειξαν πως δεν θα παραιτηθούν εύκολα και κάνοντας την ύστατη προσπάθεια τους στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του αγώνα, κατάφεραν να φέρουν την διαφορά στο καλάθι (59-57). Οι γηπεδούχοι όμως ήταν αποφασισμένοι να τα δώσουν όλα, καταφέρνοντας να σκοράρουν 90 πόντους στην καλύτερη άμυνα του φετινού πρωταθλήματος, και σε συνδυασμό με την αστοχία του Λαυρίου (6/24 τρίποντα), πήραν μια σημαντική, για αυτούς, νίκη.

Ο Γ.Σ. Λαυρίου μετά από 10 αγώνες, έχει συμπληρώσει 8 νίκες, και στην ανάπαυλα των Χριστουγέννων, κάνει διακοπές στην πρώτη θέση, την οποία μοιράζεται με την Καβάλα.

Facebook Page:--- > Basket Lavrio Fan  < ---