Σάββατο 23 Φεβρουαρίου 2013

Δεν πειράζει...

Τρία δεκάλεπτα άντεξε το Λαύριο.
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλά παίρνοντας ένα προβάδισμα 10 πόντων, το οποίο όμως δεν μπόρεσαν να διατηρήσουν πολύ αφού τα ''νιάτα'' του Τάκη Ζήβα έτρεχαν πάνω κάτω το γήπεδο ακούραστα πιέζοντας και υποχρεώνοντας σε αρκετά λάθη τους Λαυριώτες, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με σκορ 35-37. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γ.Σ.Λαυρίου ξέμειναν από δυνάμεις και ο Φιλαθλητικός παίζοντας πολύ σκληρά με την βοήθεια βέβαια και κάποιων λάθος σφυριγμάτων έκανε ένα σερί 2-13. Πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων ήταν ο  Γκίκας με 22(5) πόντους και 7 ασίστ, ενώ ο κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Γιάννης Κακιούζης με 31 πόντους (12/15 διπ.) και 15 ριμπάουντ, δείχνοντας ότι έχει επανέλθει μετά από τον τραυματισμό του. Αρκετά ενθαρρυντική ήταν οι συμμετοχή του κόσμου, όπου πολλοί ήταν αυτοί που ήρθαν στο κλειστό γυμναστήριο του Λαυρίου για να παρακολουθήσουν αυτόν τον πολύ καλό αγώνα.

Λαύριο-Φιλαθλητικός 62-75

Διαιτητές: Θεονάς-Μπίκας-Μπούκας

Δεκάλεπτα: 22-15, 35-37, 50-52, 62-75

Λαύριο (Σερέλης): Μαρκομιχάλης, Τρικαλιώτης, Τσίρος 2, Κακιούζης 31 (15 ριμπ.), Παγώνης, Γιαννακόπουλος 12, Περράκης 4,Ψωμαδέρης 8, Πασχάλης 5.

Φιλαθλητικός (Ζήβας): Γ. Αντετοκούμπο 7 (1), Πέρβι, Καρτερολιώτης, Θ. Αντετοκούμπο 10, Γκίκας 22 (5/10 τριπ., 7ασ., 7λ.), Σμυρλής, Σαμοθράκης 7 (1), Σαλούστρος 4, Γεωργιάδης 11, Φράγκος, Ανδρεόπουλος 10 (1), Γιαννουλάκος 4.