Σάββατο 20 Απριλίου 2013

Γ.Σ. Λαυρίου - ΑΕΝΚ 70-74

Σε ένα ματς με πολύ ένταση το Λαύριο δεν τα κατάφερε απέναντι στην ΑΕΝΚ και ηττήθηκε για 4 πόντους.

Οι κηφισώτες ήταν η ομάδα με το κίνητρο, έτσι αυτή ήταν που μπήκε πιο ορεξάτη στο σημερινό παιχνίδι, ωστόσο το Λαύριο αντιστεκόταν κρατώντας την διαφορά στους 3 με 5 πόντους. Στα τέλη της δεύτερης περιόδου κάποια λάθος σφυρίγματα και μία τεχνική ποινή στο Λαύριο έδωσαν προβάδισμα στην Κηφισιά έως και 12 πόντους, με της δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 29-41. Στην επανάληψη οι Κηφισιώτες συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό του αγώνα αυξάνοντας την διαφορά στους 16 (33-49, 25'). Από εκεί και πέρα το Λαύριο πήρε μπρος και με ένα σερί 18-7 έφερε το ματς στους 5 πόντους (5'45''). Μάλιστα 2 λεπτά πριν το τέλος μείωσε στους 2 (62-64), και 59'' πριν το τέλος έφερε το παιχνίδι στο πόντο (66-67). Τα τελευταία δευτερόλεπτα κύλησαν αργά με τις δύο ομάδες να σουτάρουν κρίσιμες βολές και την διαφορά 3,6 δευτερόλεπτα να είναι στους 2 πόντους (70-72). Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Καράμπουλας με 28 πόντους. Καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Γιαννακόπουλος - Πασχάλης σκοράροντας 18(1) και 17(1) πόντους αντίστοιχα. Αυτό που αξίζει να σημειωθεί είναι πως ο κόσμος έδωσε το βροντερό του παρόν σήμερα στον τελευταίο εντός έδρας αγώνα της ομάδας μας. Τόσος και πιο πολύς πρέπει να είναι ο κόσμος στα εντός έδρας παιχνίδια μας, για να δείξουμε σε όλη την Ελλάδα πιο είναι το Λαύριο !!!

Λαύριο - Ν. Κηφισιά 70-74

Διαιτητές: Καλδίρης - Ανδρικόπουλος - Σκούτας.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 29-41, 45-56, 70-74.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Τσίρος 5 (1), Κακιούζης 10, Παγώνης 4, Γιαννακόπουλος 18 (1), Λυμπερόπουλος 5 (1), Περάκης 8, Ψωμαδέρης 3 (1), Δελίδης, Πασχάλης 17 (1).

Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Νικητάκης 3 (1), Μοσχοβίτης 12 (1), Καράμπουλας 28, Μενουδάκος 3 (1), Σιούτης 3 (1), Ψαθάς 14 (1 τριπ., 9 ριμπ.), Πετροδημόπουλος 8, Τζιάλας 3.