Σάββατο 22 Φεβρουαρίου 2014

ΛΑΥΡΙΟ - ΨΥΧΙΚΟ 89-87

Στα ουράνια το Λαύριο !!!

Συγκλονιστικό ματς έγινε στο κλειστό του Λαυρίου, με την ομάδα της πόλης μας να κλέβει την νίκη στο τελευταίο δευτερόλεπτο, με τους παίκτες και όλους τους φιλάθλους που βρίσκονταν στο γήπεδο να ξεσπούν σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Το Ψυχικό ξεκίνησε δυνατά παίρνοντας από την αρχή το προβάδισμα (19-29 στο 10′). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Λαυρίου ροκάνισαν την διαφορά ρίχνοντας την έως και στους 3 πόντους με γκολ-φάουλ του Κακιούζη(41-44 στο 19'). Οι φιλοξενούμενοι όμως έβρισκαν τον τρόπο να ξεφεύγουν και να δημιουργούν εκ νέου μια μικρή διαφορά(41-48 στο 20′).

Στην επανάληψη το Λαύριο με εξαιρετικές άμυνες και σωστές επιλογές στην επίθεση κατάφερε να φέρει το ματς στον πόντο(51-52), με τον Μουμπάρακ να ευστοχεί πίσω από τα 6,75, και αργότερα να περνάει μπροστά για πρώτη φορά, με τον Κακιούζη να δίνει πάλι το παρόν(53-52 στο 24').

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο το Ψυχικό έδειξε όλη την δύναμη του, και πήρε βραχεία κεφαλή στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται στο +10 (69-79 στο 35′). Το σκληροτράχηλο Λαύριο όμως δεν παραιτείται εύκολα, ιδίως μέσα στην έδρα του, καταφέρνοντας να γυρίσει 27 δεύτερα πριν το τέλος με τον Κακιούζη να (ξανά)ευστοχεί.

Με 6'' να απομένουν ο Πέττας σκόραρε (84-87) και 2 δεύτερα αργότερα ο Γιαννακόπουλος κέρδισε φάουλ, με στοχο να χάσει την δεύτερη βολή, για να υπάρχει η δυνατότητα κάποιου επιθετικού ριμπάουντ, πράγμα που δεν συνέβει. Η πορτοκαλί θεά όμως έκανε το θαύμα της, και με λάθος πάσα του Πέτρουλα, κλέψιμο του Σακελλαρίου και εύστοχο buzzer beater τρίποντο του Ψωμαδέρη από το κέντρο διαμορφώθηκε το τελικό 89-87 ρίχνοντας στο καναβάτσο την ομάδα των βορείων προαστίων.

Όλοι... παίκτες, φροντιστές, προπονητές έγιναν ένα κουβάρι στο παρκέ, μέσα σε μια απίστευτη ατμόσφαιρα από τον κόσμο του Λαυρίου που ζητωκραύγαζε για την λύτρωση της πολυπόθητης νίκης.

ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ ΚΑΚΙΟΥΖΗΣ... τα λόγια είναι περιττά... double-double με 37 πόντους (1τρ., 15/17δ., 12ρ.) και tendex... 1.470

Επίσης double-double έκανε ο ηγέτης του Λαυρίου, Σάκης Γιαννακόπουλος με 14(1) πόντους και 10 ασίστ. Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι Μουμπάρακ-Σακελλαρίου με τον Κώστα να σκοράρει 16 πόντους με 4/8 τρίποντα και τον Βαγγέλη να σκοράρει 10 πόντους, ολοκληρώνοντας και 3 κλεψίματα.

Διαιτητές: Μαλανδρής-Τσαρούχα-Μπούκας

Τα δεκάλεπτα: 19-29, 41-48, 63-67, 89-87

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κακιούζης 37 (1τρ., 15/17δ., 12ρ.), Μουμπάρακ 16 (4), Τσίρος 3 (1), Μανούσος, Σακελλαρίου 10, Γιαννακόπουλος 14 (1τρ., 10ας.), Περράκης 3, Βανδώρος, Ψωμαδέρης 3, Χατζόπουλος 3.

ΨΥΧΙΚΟ (Ρεμεντέλας): Αχής Ντ. 3 (1), Μοσχοβίτης 4, Καπινιάρης 8 (2), Παπανικολάου 14 (8ρ.), Αχής Π. 2, Πέττας 23 (1), Σαμοθράκης 15 (3), Κολώκας 8, Πέτρουλας 10 (1), Φιλιππάκος.

Facebook Page:--- > Basket Lavrio Fan < ---