Σάββατο 30 Νοεμβρίου 2013

Λαύριο - Φίλιππος Βέροιας 105-106

Δυστυχώς δεν τα κατάφερε το Λαύριο, στο σημερινό Θρίλερ με την Βέροια, χάνοντας στην 2η παράταση με σκορ 105-106.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλά το ματς, έχοντας το προβάδισμα καθ' όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη το Λαύριο έκανε την επίθεση του και με δίποντο του Μανούσου στο 26' πέρασε μπροστά. Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με την Βέροια να έχει προβάδισμα 3 πόντων λίγα δευτερόλεπτα πριν την λήξη και το Λαύριο στην επίθεση. Ο Σάκης Γιαννακόπουλος ήταν αυτός που πήρε την ευθύνη ευστοχώντας σε ένα δύσκολο τρίποντο (74-74 στο 40') στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να πάρουν το ματς, με τις δύο ομάδες ισόπαλες και την μπάλα στην κατοχή τους. Όμως μια κακή επαναφορά και διαδοχικές μάχες των παικτών ροκάνισαν τον χρόνο που επέμενε οδηγώντας το ματς στην 2η παράταση (86-86 στο 45').

Στο 2ο και τελευταίο πεντάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που προηγούνταν, όμως με 2 εύστοχα τρίποντα των Γιαννακόπουλο και Μουμπάρακ, στα τελευταία δεύτερα του 50λεπτου, το Λαύριο πλησίασε πάλι. Οι παίκτες της Βέροιας όμως φάνηκαν ψύχραιμοι από την γραμμή των ελεύθερων βολών και κατάφεραν να διατηρήσουν μια μικρή διαφορά ασφαλείας 4 πόντων. Ωστόσο με 2'' να απομένουν ο Μανούσος επιχείρησε ένα σουτ από το κέντρο του γηπέδου ευστοχώντας με τον πίνακα του σκορ να γράφει το τελικό 105-106.

Θετικές εντυπώσεις άφησε η ομάδα της πόλης μας έχοντας, μάλιστα, τρείς παίκτες να σκοράρουν πάνω από 20 πόντους. Με τον Γιάννη Κακιούζη να δείχνει πως επέστρεψε μετά τον τραυματισμό τους σκοράροντας 22 πόντους με 9/10 δίποντα και 4/5 βολές (0,799), τον Σάββα Μανούσο να πετυχαίνει 24(1) πόντους μαζεύοντας 8 ριμπάουντ (0,657), και τέλος τον Σάκη Γιαννακόπουλο, ο οποίος σταμάτησε στους 31(5) πόντους μοιράζοντας και 5 ασίστ (0,531).

Λαύριο - Φίλιππος Βέροιας  105-106

Διαιτητές: Παντελίδης-Κωνσταντινόπουλος-Κοντίλης.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 33-39, 59-53, 74-74 (κ.α.), 86-86, 105-106.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κακιούζης 22, Μουμπάρακ 9 (3), Τσίρος 2, Μανούσος 24 (1), Σακελλαρίου 8 (2), Γιαννακόπουλος 31 (5), Περράκης 3, Βανδώρος, Ψωμαδέρης 6 (1), Χατζόπουλος.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Βασιλείου, Τόμιτς 9 (1), Ακεψιμαΐδης 16 (2), Κούρτης 17 (1), Σιζόπουλος 20 (2), Κιτσούλης 25 (1), Κασαμπαλής, Μαυρόγιαννης 4, Μπρόζος 15, Βαρυτιμιάδης.

Facebook Page: --- > Basket Lavrio Fan < ---

Η επόμενη αγωνιστική (8η, 7/12): ΑΕΚ - Λαύριο