Σάββατο 9 Νοεμβρίου 2013

Λαύριο - Φιλαθλητικός 75-60 (+photo)

Την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε απόψε το Λαύριο, το οποίο επικράτησε του Φιλαθλητικού με σκορ 75-60.

Η ομάδα της πόλης μας ξεκίνησε καλά το ματς παίρνοντας προβάδισμα 9 πόντων (19-10 στο 10'). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Φιλαθλητικού κατάφεραν να φέρουν το σκορ στα ίσα, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 33-31. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι φάνηκαν πιο ψύχραιμοι και με καλή άμυνα περιόρισαν την επιθετική δραστηριότητα των αντιπάλων φτάνοντας έτσι σχετικά εύκολα στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Γιώργος Ψωμαδέρης με 21 πόντους (3/5 τρ.), επίσης καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Μανούσος, Γιαννακόπουλος, Σακελλαρίου με 13(6 ριμπ.) , 16(7 ριμπ.) και 14 πόντους αντίστοιχα, με τον τελευταίο μάλιστα να κάνει double-double μαζεύοντας και 12 ριμπάουντ.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Χρίστος Σερέλης δεν είχε στην διάθεση του τον Γιάννη Κακιούζη.

Λαύριο - Φιλαθλητικός 75-60

Διαιτητές: Μαγκλογιάννης-Μπίκας-Θεοδωρόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 33-31, 51-44, 75-60.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Μουμπάρακ 2, Χασάπης, Τσίρος 3, Μανούσος 13, Σακελλαρίου 14, Γιαννακόπουλος 16 (1), Ψωμαδέρης 21 (3/5 τρ.), Κεσκινίδης, Περράκης, Βανδώρος, Χατζόπουλος 6.

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Ζήβας): Αντετοκούνμπο 16 (1), Τσαρουχάς 5 (1), Παπαδιονυσίου 5 (1), Λάκκας 12, Πολιτόπουλος, Σκάνδαλος 5, Τζόλος, Χάλαρης, Καμπερίδης 2, Μουρίκης 2, Χείλαρης 9 (1), Ντιαλλό 4.

Facebook Page: --- > Basket Lavrio Fan < ---