Σάββατο 18 Ιανουαρίου 2014

ΚΑΠ - ΛΑΥΡΙΟ 81-87

Σημαντικό διπλό πήρε σήμερα η ομάδα της πόλης μας, μετά τα σερί χαμένα ματς στον πόντο, επικρατώντας της ΚΑΠ 81-87.

Και οι δυο σύλλογοι είχαν κίνητρο (με τους γηπεδούχους να παίζουν το τελευταίο τους χαρτί). Το ματς ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να σκοράρουν συμβαδίζοντας στο σκορ, και το Λαύριο να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα 4 πόντων στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (23-27). Οι παίκτες της ΚΑΠ δεν παραιτήθηκαν, ισοφάρισαν και πέρασαν μπροστά με σκορ 45-44 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, το Λαύριο έδειξε τα "δόντια" του, και με ένα σερί 14-5 δημιούργησε διαφορά 8 πόντων (50-58 στο 25'). Οι γηπεδούχοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια, ροκανίζοντας την διαφορά, όμως οι "κυανοκίτρινοι" διατήρησαν το προβάδισμα τους, φτάνοντας σε μια σημαντική βαθμολογικά νίκη, τονώνοντας παράλληλα και την ψυχολογία τους.

Κορυφαίος παίκτης, κατά τη γνώμη μου δεν υπήρχε, με 6 παίκτες του Λαυρίου να ξεπερνούν τους 10 πόντους, πράγμα που μαρτυρά τη συλλογική προσπάθεια των παικτών του Χρίστου Σερέλη.

Η επόμενη αγωνιστική (13η, 25/01)

Λαύριο – Ερμής Λαγκαδά

Facebook Page:--- > Basket Lavrio Fan < ---

Τα δεκάλεπτα: 23-27, 45-44, 61-66, 81-87.

Διαιτητές: Μπίκας-Σκούτας-Παπαθανασίου.

ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (Αποσκίτης): Άρχος 3 (1), Καρβούνης, Νικολαϊδης 21 (2/12 τρ.), Μπουρδάνος 11, Βασιλόπουλος, Καρτέρης 11 (3/3 τρ.), Ζερβός 12 (1), Γκολούμποβιτς 10, Αναγνωστόπουλος, Ψαρόπουλος 3 (1), Μαντζιώρης 10 (1).

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κακιούζης 12, Μουμπάρακ 5 (1), Τσίρος 10 (1), Μανούσος 13, Σακελλαρίου 14 (1), Γιαννακόπουλος 16 (1), Κεσκινίδης, Περράκης 7, Βανδώρος, Ψωμαδέρης 10 (1), Χατζόπουλος.