Σάββατο 8 Νοεμβρίου 2014

Γ.Σ. Λαυρίου - Ψυχικό 83-70

Την τέταρτη νίκη σε πέντε αγώνες πέτυχε η ομάδα της πόλης μας, και διατηρήθηκε στην κορυφή της Α2 !!!

Το Λαύριο ξεκίνησε δυνατά και πήρε προβάδισμα από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο (19-13 στο 10′). Η διαφορά διατηρήθηκε στα ίδια επίπεδα μέχρι και το 17ο λεπτό (31-26). Σε αυτό το σημείο οι γηπεδούχοι έκαναν την επίθεση τους και με καλάθι-φάουλ από τον Γιαννακόπουλο στο 18' διαμόρφωσαν το 37-26. Μέχρι το ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 7 με το σκορ 39-32 στο 20′.

Στην επανάληψη οι Λαυριώτες επέστρεψαν ακόμα πιο φορτσάτοι, με το Σακελλαρίου να βάζει τρίποντο στο 22' (46-34). Ο βομβαρδισμός συνεχίστηκε με τον αρχηγό της ομάδας μας να χτυπάει 2 φορές σερί πίσω από τα 6,75 αυξάνοντας την διαφορά, 54-39, και αργότερα 57-39.

Με το Ψυχικό πλέον να έχει παραδοθεί στην απίστευτη άμυνα του Λαυρίου, η οποία ήταν σεμιναριακή για ακόμα μια φορά, με σκόρερ τον Μπρόζος, αυτή την φορά, στο 35' πήγε την διαφορά στους 20 στο 35ο λεπτό της αναμέτρησης. Ακόμα ένα τρίποντο του Σακελλαρίου, το οποίο έστειλε το προβάδισμα στους 23 πόντους (76-53).

Τεσσεράμισι λεπτά πριν το τελευταίο σφύριγμα, μετά από πάσα "οφσάιντ" του Γιαννακόπουλου στον Μπρόζο ο οποίος πέτυχε ένα εύκολο χουκ, πιάνοντας στον ύπνο την άμυνα του Ψυχικού, ο κόουτς των φιλοξενούμενων βλέποντας την ομάδα του να μην μπορεί να αντιδράσει κάλεσε τάιμ-άουτ. Οι παίκτες του Λαυρίου πηγαίνοντας προς τον πάγκο έγιναν ένα κουβάρι, δείχνοντας το πάθος και το πόσο διψούν για την νίκη.

Τα υπόλοιπα λεπτά κύλισαν με τους φιλοξενούμενους να κάνουν την ύστατη προσπάθεια, καταφέρνοντας μάλιστα να μειώσουν την διαφορά από τους 24 στους 13 πόντους.

Με το πίνακα του σκορ να δείχνει το τελικό 83-70, και μετά την καθιερωμένη ιαχή στο κέντρο του γηπέδου, οι παίκτες καταχειροκροτούμενοι από το εξαιρετικό κοινό που βρέθηκε σήμερα στο κλειστό του Λαυρίου, πήγαν προς τον Μιχάλη Περράκη και του ευχήθηκαν
για την γιορτή του με τον δικό τους... μοναδικό τρόπο!!!