Σάββατο 22 Νοεμβρίου 2014

Γ.Σ. Λαυρίου - Δόξα Λευκάδας 72-55

Τρελαίνει το Λαύριο με τις εμφανίσεις του !!!

Ακόμα μια νίκη πέτυχε η ομάδα της πόλης μας, επικρατώντας εύκολα της Δόξας Λευκάδας με σκορ 72-55, μετρώντας μόλις μια ήττα σε 7 αγωνιστικές.

Στο ξεκίνημα του αγώνα, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, το Λαύριο να ξεφεύγει στα τέλη του πρώτου δεκαλέπτου (15-10). Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι διεύρυναν και άλλο το προβάδισμα τους (28-18), με τους Λευκαδίτες να μειώνουν, προς το τέλος, στους 7 (29-22 στο 20′).

Στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης οι παίκτες του Λαυρίου, με την γνωστή τους, πλέον, "γρανιτένια" άμυνα, και με πολύ καλές και μετρημένες επιθέσεις μεγάλωσαν κι' άλλο την ψαλίδα, ξεπερνώντας μάλιστα τους 15 πόντους (44-28 στο 25′).

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, το Λαύριο δεν έκοψε ταχύτητα, πετώντας "φωτιές" στην επίθεση, με πρωτεργάτη τον Βαγγέλη Σακελλαρίου, ο οποίος σκόραρε 35 πόντους, πετυχαίνοντας μάλιστα περισσότερα τρίποντα από όσα σκόραρε όλη η ομάδα της Λευκάδας (8/13 Σακελλαρίου - 7/24 Λευκάδα), με το tendex να γράφει το εκκωφαντικό 1.037.

Το Λαύριο γενικότερα είχε ένα ήσυχο απόγευμα, παίρνοντας σχετικά εύκολα το ρόζ φύλλο που το διατηρεί στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της Α2.

ΠΑΘΟΣ, μια απλή λέξη, όμως με μεγάλο νόημα. Αυτό είδαμε όσοι παρακολουθήσαμε αυτόν τον αγώνα στο κλειστό του Λαυρίου σήμερα. Καθ' όλη την διάρκεια του αγώνα φαινόταν από τον τρόπο παιχνιδιού τους και τις αντιδράσεις μετά από κάθε εύστοχο καλάθι ή καλή άμυνα πως αυτά τα παιδιά, δεν είναι απλά "μισθοφόροι" που παίζουν μπάσκετ απλά για να παίξουν. Αυτή η ΠΑΡΕΑ δείχνει το πόσο θέλει την νίκη και το πόσο ευχαριστιέται και απολαμβάνει να παίζει έτσι, απλά και ομαδικά. Με το αποκορύφωμα στο τέλος του αγώνα οπου όλα τα παιδιά έγιναν ένα κουβάρι με τους προπονητές τους στο κέντρο του γηπέδου φωνάζοντας την καθιερωμένη ιαχή "Λ-Α-Υ-Ρ-Ι-Ο" , και το κοινό που έδωσε το παρόν να καταχειροκροτεί την προσπάθεια των αθλητών του Χρήστου Σερέλη!!!

ΛΑΥΡΙΟ - ΔΟΞΑΣ ΛΕΥΚΑΔΑΣ 72-55

Δεκάλεπτα:15-10, 29-22, 54-41, 72-55

Διαιτητές: Τζαφλέρης - Κατραχούρας - Κοντίλης

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Δανάς 2, Μπρόζος 6, Χασάπης, Τσίρος, Μουρίκης 3, Σακελλαρίου 35 (5/6 βολές, 3/5 δίποντα, 8/13 τριπ., 6 ριμπ., 2 κλεψ, 1 ασίστ), Γιαννακόπουλος 9 (1), Κεσκινίδης, Περράκης 9 (2), Παγώνης, Ψωμαδέρης 7 (2), Μπένος 1.

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Ζαφειρούδης): Κυριακόπουλος 8 (1/5), Μάρτζος 3, Χίμπερτ, Μουρατίδης 6 (1), Αποστολίδης 8 (1/4), Καραδολάμης 3 (1/4), Συμεωνίδης 4, Αναγωνστόπουλος 6, Σκλάβος 13 (2), Γαρμπής 4, Μπέσκας, Αργυρός.