Σάββατο 22 Μαρτίου 2014

Φίλιππος Βέροιας – Λαύριο 72-77

Δεύτερη σερί νίκη σε εκτός έδρας ματς πέτυχε η ομάδα της πόλης μας, εξασφαλίζοντας και μαθηματικά την παραμονή της στην Α2 !!!

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα, όμως το Λαύριο δεν τους άφησε να ξεφύγουν στο σκορ διατηρώντας την διαφορά στους 4-5 πόντους, 38-34 στο 20′ και 57-53 στο 30′.

Στην τέταρτη περίοδο οι παίκτες του Λαυρίου βγάζοντας καλές άμυνες κατάφεραν να φέρουν στα μέτρα τους το ματς και με επιμέρους σκορ 1-10, 6 λεπτά πριν το τέλος, να γυρίσουν την εις βάρος τους κατάσταση(58-63). Η Βέροια μείωσε στους 4 (70-74) δύο λεπτά πριν το τελευταίο σφύριγμα, όμως οι παίκτες του Χρίστου Σερέλη διατήρησαν το προβάδισμα τους, με τον πίνακα του σκορ να γράφει στο τέλος 72-77.

Το κενό των Γιαννακόπουλο - Κακιούζη, που αντιμετωπίζουν προβλήματα τραυματισμών, κάλυψαν οι Μανούσος - Σακελλαρίου σκοράροντας 19 και 22(2) πόντους αντίστοιχα, με τον Βαγγέλη μάλιστα να μαζεύει και 6 ριμπάουντ.

Φίλιππος Β. – Λαύριο 72-77

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 38-34, 57-53, 72-77

Διαιτητές: Μπήτης-Ξενικάκης.-Λαζαρίδης

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Τόμιτς 25, Ακεψιμαΐδης 6,  Κούρτης 10 (2), Σιζόπουλος 10 (1),  Κιτσούλης, Κασαμπαλής, Μαυρόγιαννης 4,  Τριχόπουλος, Μπρόζος 14 (2), Βαρυτιμιάδης 3.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης):  Μουμπάρακ 5 (1), Τσίρος 2, Μανούσος 19, Σακελλαρίου 22 (2), Γιαννακόπουλος 4, Κεσκινίδης, Περράκης 8 (2), Βανδώρος, Ψωμαδέρης 14 (4), Χατζόπουλος 3 (1).