Σάββατο 23 Μαρτίου 2013

Γ.Σ.Λαυρίου - Νίκη Βόλου 68-65

Νίκη με την Νίκη!!!

Ακόμα ένα νικηφόρο αποτέλεσμα για το Γ.Σ.Λαυρίου το οποίο νίκησε με 68-65 την Νίκη Βόλου. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ διαμορφώνοντας το ισόπαλο 18-18. Στην δεύτερη περίοδο οι Λαυριώτες με καλές άμυνες πήραν προβάδισμα 8 πόντων, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με σκορ 40-32. Στην επανάληψη η ομάδα του Χρίστου Σερέλη βομβαρδίζοντας το καλάθι των φιλοξενούμενων έφτασε τη διαφορά στους 14 πόντους, 3'06'' πριν την λήξη της 3ης περιόδου (52-38). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Βολιώτες έκαναν την αντεπίθεση τους μειώνοντας την διαφορά, όμως η εμπειρία των παικτών του Λαυρίου οδήγησε την ομάδα μας σε ακόμα μία νίκη. Πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων ήταν ο Μυστιλιάδης με 18 (3) πόντους. Εξαιρετική εμφάνιση όμως πραγματοποίησε ο Χρίστος Λυμπερόπουλος ο οποίος σκόραρε 17 πόντους με 5 εύστοχα τρίποντα(0,764 Tendex), δείχνοντας έτσι πως έχει επιστρέψει πανέτοιμος μετά τον τραυματισμό του.

Λαύριο - Νίκη Βόλου  68-65

Διαιτητές: Κοτσιμπος - Αναστόπουλος Α. - Κωνσταντινόπουλος.

Δεκάλεπτα: 18-18, 40-32, 54-45, 68-65.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Φραντζέσκος, Δελίδης 3 (1), Τσίρος 8 (2), Κακιούζης 5, Τρικαλιώτης, Παγώνης 2, Γιαννακόπουλος 12 (1), Λυμπερόπουλος 17 (5), Περράκης 10 (3), Κεσκινίδης, Ψωμαδέρης 9 (3), Πασχάλης 2.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Ζαφειρούδης): Κοσσές, Σαμαράς 1, Μαυρογιάννης 11 (1), Κουτίνας 5 (1), Στάμος 3, Καραγκιολίδης 3, Μαλτέσιος 14, Θεοδωράκος 10, Μυστιλιάδης 18 (3).