Σάββατο 30 Μαρτίου 2013

Δόξα Λευκάδας - Γ.Σ.Λαυρίου 68-88

Αίσιο τέλος είχε η αποστολή στην Λευκάδα για το Λαύριο το οποίο νίκησε την Δόξα με σκορ 68-88.

Από το ξεκίνημα του αγώνα οι παίκτες του Λαυρίου έδειξαν ορεξάτοι αφού πήραν προβάδισμα 5 πόντων στην πρώτη περίοδο, και κατάφεραν να το διατηρήσουν μέχρι το ημίχρονο. Ως το τρίτο δεκάλεπτο όμως άντεξαν οι Λευκαδίτες αφού στην τελευταία περίοδο σκόραραν μόλις 9 πόντους, σε αντίθεση με το Λαύριο το οποίο απτόητο συνέχισε το έργο του προσθέτοντας άλλους 22 πόντους, διαμορφώνοντας το τελικό 68-88. Ο Χρίστος Σερέλης είχε σε απίστευτη φόρμα τα δύο πολυεργαλεία του, τον Γιάννη Κακιούζη και τον Σάκη Γιαννακόπουλο, οι οποίοι σκόραραν στο σύνολο 51 πόντους(!), με τον τελευταίο μάλιστα να έχει 2/3 τρίποντα και 4 ασίστ. Επίσης σημαντικές ήταν οι επιθετικές λύσης που δόθηκαν από τους Λυμπερόπουλο- Ψωμαδέρη, οι οποίοι έβαλαν από 9 πόντους. Από την άλλη πλευρά, πρώτος σκόρερ την Δόξας ήταν ο Μανούσος με 21 πόντους.

Δόξα Λευκάδας-Λαύριο    68-88

Διαιτητές: Κοτσιμπός - Μπούσιας - Δαρλαμήτσος.

Δεκάλεπτα:  21-26, 35-40, 59-66, 68-88

Δόξα Λευκάδας (Ζαβιτσάνος): Ματενίδης 15 (2), Πανάρας, Ναούμης 2, Μουρατίδης 9 (1), Μανούσος 21, Ακτύπης 5 (1), Μάρτζος 14 (1/5 τρ.), Κουκουνιάς , Μάτιτς 2.

Λαύριο  (Σερέλης): Φραντζέσκος,  Δελίδης, Τρικαλιώτης, Παγώνης 5, Τσίρος  6 , Κακιούζης 32(tendex 1.026), Γιαννακόπουλος 19 (2 τρ., 4 ασ.), Λυμπερόπουλος 9 (2), Περράκης, Κεσκινίδης 2, Ψωμαδέρης 9 (3), Πασχάλης 6.