Σάββατο 19 Οκτωβρίου 2013

Γ.Σ. Λαυρίου - Ίκαροι Σερρών 86-83 (+photo)

Νικητής στο σημερινό θρίλερ βγήκε το Λαύριο το οποίο κατάφερε να κερδίσει τους Ίκαρους στο ουδέτερο γήπεδο της Βούλας και να κάνει το 2/2 στο πρωτάθλημα της Α2.

Οι Σερραίοι μπήκαν φορτσάτοι στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν να προηγηθούν με 10 και 12 πόντους στο 8ο και 10ο λεπτό της αναμέτρησης, αντίστοιχα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η υπεροχή των Ικάρων συνεχίστηκε διευρύνοντας την διαφορά στους 15 πόντους (20-35 στο 13'), όμως στα μέσα της περιόδου το Λαύριο έδειξε πως είναι πολύ σκληρό για να πέσει αμαχητί, και με υπερπροσπάθεια των παικτών του κατάφερε να φέρει το ματς στα μέτρα του και όχι μόνο να ισοφαρίσει το σκορ αλλά και να προηγηθεί πριν το ημίχρονο (44-41).

Στην επανάληψη οι Ίκαροι πέρασαν μπροστά για λίγο (46-47 στο 23'), όμως οι Λαυριώτες με ένα σερί 13-2 πήραν ξανά το προβάδισμα (71-59 στο 34'). Ωστόσο στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης οι σερραίοι έκαναν την αντεπίθεση τους και κατάφεραν να μειώσουν στο καλάθι 33" πριν την λήξη. Οι παίκτες, όμως, του Χρίστου Σερέλη έμειναν ψύχραιμοι και διατήρησαν το υπέρ τους σκορ, παίρνοντας την δεύτερη νίκη σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα της Α2 ανδρών.

Λαύριο-Ίκαροι Σερρών 86-83